Svi mi u životu doživljavamo osjećaje nervoze, tjeskobe i bojazni. Neki od nas će se čak boriti sa ozbiljnim mentalnim stanjima poput depresije u nekom trenutku svog života. Iako su fluktuirajuće emocije dio ljudskog postojanja, ponekad mogu biti plod jakog utjecaja i onog što se događa u našim tijelima, a ne samo u našem umu.
Hormoni igraju ključnu ulogu u emocionalnom stanju i muškaraca i žena, ali žene imaju veću vjerojatnost pojave ekstremnih i naglih promjena raspoloženja kao rezultata disbalansa hormona, uglavnom zbog mjesečnog ciklusa i promjenjive razine progesterona i estrogena u organizmu.
Neravnoteže u hormonima mogu utjecati na naše fizičko zdravlje, kao i na naše mentalno zdravlje. Hormonski pomaci uzrokovani menstrualnim ciklusom, menopauzom i trudnoćom mogu kod mnogih žena dovesti do razdražljivosti, letargije, i još mnogo drugih emocionalnih stanja. Pad razine testosterona koji se obično javlja kod muškaraca u 50-ima može uzrokovati gubitak kose, debljanje i letargiju. U oba spola, neravnoteža određenih hormona može dovesti do problema sa štitnjačom i dijabetesa.
Dobra vijest je da pravilnom prehranom, vitaminima i načinom života možemo pomoći podržati i regulirati naše hormone, čime umanjimo neke neželjene fizičke i mentalne simptome hormonalne neravnoteže.
Zašto dolazi do neravnoteže hormona?
Promjene hormonske razine prirodno se događaju u određeno vrijeme u našem životu: tijekom puberteta, u trudnoći i tijekom menopauze. Neravnoteže hormona mogu biti uzrokovane neuravnoteženim načinom života, neadekvatnom prehranom, stresom i toksinima iz okoliša. Da bismo spriječili pojavu takvih neravnoteža, važno je razumjeti točne uzroke:
Okolišni čimbenici
Okolina može igrati ulogu u razbijanju naših hormona i uzrokovanju neravnoteže. Na primjer, kemikalija koja se nalazi u plastici poznata kao bisfenol-A (BPA) može poremetiti endokrini sustav (tjelesni sustav kemijskih “poruka”, koji se sastoji od hormona i žlijezda koje ih proizvode i nose u cirkulacijski sustav), što može biti povezano s hormonalnim poremećajima. Smatra se da više od 90% svjetske populacije ima određene količine kemikalije BPA u mokraći. Takve kemikalije mogu se vezati za mjesta hormonskih receptora i poremetiti prirodnu hormonalnu ravnotežu u tijelu – procesi poznati kao endokrini poremećaji.
Pesticidi poput DDT-a (diklordifeniltrikloroetan) također se smatraju uzrokom velikih hormonskih disfunkcija kod ljudi, kao i dioksini, te određena kozmetika i kemikalije za kućanstvo – poput deterdženata. Izloženost okolišnim estrogenima koji se nalaze u kemikalijama, biljkama i okolišu oponaša učinak hormona estrogena, što rezultira neprirodnim hormonskim obrascima.
Hrana koju jedete
Hrana regulira mnoge naše tjelesne funkcije, uključujući transport određenih hormona. Umjereno konzumiranje određene hrane može pomoći tijelu da održi zdravu ravnotežu hormona. Na primjer, šećer je poznat po tome što po konzumaciji luči hormon inzulin – i može dovesti do skokova u vrijednosti hormona inzulina u krvi. Prehrana koja sadrži visoku razinu šećera može uzrokovati porast razine inzulina dok stanice ne razviju rezistenciju. Zbog toga se tijelo više usredotočuje na preradu šećera, a manje na ostale hormone, što rezultira neravnotežom estrogena, progesterona i testosterona.
Ostala hrana također može poremetiti hormonalnu ravnotežu. Kombinacija glutena i šećera, na primjer u bijelom kruhu, može povećati upalne procese u tijelu, stavljajući dodatni stres na rad nadbubrežne žlijezde. To može dovesti do pada proizvodnje estrogena i progesterona, ometati rad nadbubrežne žlijezde i štitnjače što negativno utječe na ravnotežu hormona u organizmu.
Stres
Stres, fizički i psihički, također može utjecati na ravnotežu naših hormona zbog porasta razine kortizola, kada osjetimo da su naši hormoni izvan balansa. U stresnim situacijama naša tijela počinju koristiti progesteron i pretvaraju ga u kortizol.
Tijekom stresnih razdoblja kada se razina kortizola poveća, nadbubrežna žlijezda “krade” vitalne hranjive tvari iz štitnjače kako bi upravljale ovim stresnim stanjem. Ova „krađa kortizola“ može negativno utjecati na funkciju štitnjače – žlijezde koja regulira većinu sustava u tijelu – što potencijalno dovodi do lošeg pamćenja, povećanja tjelesne težine, slabijeg imunološkog sustava i utjecaja na funkciju jajnika.
Lijekovi
Neravnoteža hormona može biti uzrokovana i određenim lijekovima. Hormonski lijekovi, poput anti-bebi pilula, ometaju ženinu normalnu proizvodnju hormona sintetičkom verzijom progesterona i estrogena. Neke kontracepcijske pilule sprječavaju ovulaciju – jajnik ne prima signal za oslobađanje jajašca.
Koji vitamini mogu pomoći u ravnoteži hormona?
Iako se o mnogim hormonskim neravnotežama treba razgovarati s liječnikom, treba reći da i vitamini mogu igrati učinkovitu ulogu u podržavanju i uravnoteživanju zdrave proizvodnje hormona u vašem tijelu. Međutim, važno je posavjetovati se s liječnikom opće prakse ako imate više simptoma ili stanje kojem je potrebna daljnja podrška kako biste potvrdili da bilo koji dodaci prehrani koje uzimate odgovaraju vašim potrebama i ne ometaju funkciju lijeka kojeg možda uzimate.
Ako patite od fizičkih ili mentalnih problema uzrokovanih hormonskom neravnotežom, možda biste trebali razmotriti uzimanje određenih vitamina kako biste podržali svoj zdraviji i uravnoteženiji organizam.
Vitamin niacin (B3) i stres
Niacin je jedan od vitamina B-kompleksa, poznat kao B3. Jedno od njegovih jedinstvenih svojstava je mogućnost da se opustite i kvalitetno odmorite tijekom noćnog sna. Učinak je vidljiv zbog činjenice da B3 opušta mišićno tkivo, dopuštajući da se arterije prošire te se time protok krvi poveća. To dovodi i do smanjenog krvnog tlaka. Pomažući opuštanju i boljem snu niacin je povezan sa značajnim smanjenjem razine stresa, te potencijalne pojave anksioznosti i depresije.
Vitamin piridoksin (B6) i PMS
Vitamin B6 može pomoći ublažiti neke od simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS), poput promjena raspoloženja i razdražljivosti. Studije su dokazale da unošenje oko 100 miligrama B6 dnevno može biti učinkovit način za suzbijanje simptoma PMS-a povezanih sa raspoloženjem i emocijama – pomaže u sinteziranju nekih neurotransmitera koji utječu na te osjećaje.
Vitamin E i menopauza
Za žene u menopauzi, podrška organizmu putem dodatka prehrani koji sadrži vitamin E može pomoći ublažavanju određenih simptoma. Uzimanje vitamina E kao dodatak može pomoći ublažiti ozbiljnost mnogih uobičajenih simptoma menopauze, uključujući nesanicu, vrućicu, noćno znojenje, palpitacije i suhoću vagine. Smatra se da vitamin E smanjuje i stres zahvaljujući svojim prirodnim antioksidacijskim svojstvima.
Navedene znanstvene tvrdnje i istraživanja doprinijela su korištenju navedenih vitamina, stoga je i tvrtka Lifecare essentials u nekolicini proizvoda u svom portfelju uključila spomenuta tri vitamina za podršku zdravlju žena. Sva tri se vitamina nalaze u proizvodu LADY, uz neupitne učinke vitamina B3, B6 i vitamina E u tom se proizvodu nalaze i kolagen i koenzim Q10 koji blagotvorno djeluju na zdravlje kože, kose i noktiju. Oba navedena vitamina iz B kompleksa se nalaze u proizvodu ROSA SPIRIT, prirodnom kompleksu B vitamina dobivenom iz 14 vrsti voća i 5 vrsti povrća. Blagotvorni utjecaj vitamina B3 za kvalitetu našeg sna može se iskusiti u proizvodu BLUE SLEEP, prirodnoj pomoći za kvalitetniji san, uz ekstrakte matičnjaka i hmelja. Izvrsna solucija za trudnice i dojilje, veganski certifikat garantira prirodno porijeklo svih sastojaka.
Tijekom posljednjeg desetljeća, perspektiva utjecaja vitamina D na ljudsko zdravlje dramatično se promijenila na temelju otkrića da su receptor za vitamin D (VDR) i enzim 1-α-hidroksilaza izražene prisutnosti i djelovanja u mnogim tipovima stanica poput crijeva, gušterače, prostate i stanica imunosnog sustava [1,2]. Sinteza aktivnog oblika vitamina D (1,25 D) iz glavnog cirkulirajućeg metabolita, neaktivnog oblika [...]
Tribulus terrestris je mediteranska biljka sa zupčastim i bodljikavim plodovima. Kolokvijalno se kod nas naziva babin zub. Sigurno smo svi ko djeca vozili bicikle po makadamu i onda bi nam se iznenada u to sušno doba ljeta, probušila guma na bicikli. Misleći najčešće da je to neki sitni kamen na makadamu, uvijek bi se iznenadila [...]
Naša prehrana može izrazito jako utjecati na ponašanje naših gena. Isto tako, naši geni reagiraju na određeni plan i način prehrane. Genetička raznolikost i odnos prema prehrani je vrlo interesantna grana znanosti koja se naziva nutrigenomika. Na naše gene utječe čitav niz faktora: nutritivni deficiti određenog makronutrijenata (pr. masti, često omega -3 kiselina) prekomjerna količina [...]
Jeste li se ikad zapitali zbog čega ste gladni? Zašto neke namirnice izgledaju privlačnije od drugih? Zašto smo često željni deserta? Ili zašto možete otvoriti frižider pun hrane, pa stajati i reći: "Mi nemamo ovdje ništa dobro za pojesti!" Tijelo nije jednostavan spremnik kalorija koje ono zatim zbraja i oduzima. Vođeni smo složenom kombinacijom kemijskih [...]
Trudnoća je najuzbudljivije vrijeme u životu mnogih žena. Posebno kod prve trudnoće, trudnice žele napraviti sve što je u njihovoj moći kako bi se beba uspješno i sretno razvijala. Ukratko smo saželi ključne točke na koje buduće mame trebaju obratiti pažnju tijekom trudnoće. Zdrava i uravnotežena prehrana bogata vitaminima Za optimalni razvoj djeteta tijekom trudnoće [...]
Jetra je najveća žlijezda i najveći metabolički organ u ljudskom tijelu. Izuzetno je značajna u detoksikacijskom procesu, filtriranju svih toksina iz krvi, pomaže probavi alkohola, masne i slatke hrane te pohranjuje energiju. Vrlo je osjetljiva na toksine koji se nalaze u lijekovima i koji ju prilikom prerade oštećuju. U nekoliko ćemo vam točaka opisati kako [...]
Vrijeme božićnih domjenaka, blagdanskih druženja s najmilijima i novogodišnjih tuluma je iza nas. Tijekom blagdana stolovi su bili puni, obroci obilni, a u najdražem društvu uživali smo u hrani, često i u prevelikim količinama. Najljepše doba godine i jest za uživanje u onome što najviše volimo i opuštanje u najdražem društvu. Hrana je, osim što [...]
Glavni sastojci koji izgrađuju kosti čovjeka jesu: voda, mineralna faza kalcij fosfat u obliku karbonatnog apatita niske kristaličnosti i nanometarskih dimenzija (predstavlja u grubo dvije trećine težine kosti) te organske frakcije, sagrađene od nekoliko proteina, među kojima je tip-I kolagen glavna komponenta (predstavlja približno preostalu trećinu težine kosti). Ostali proteini umiješani u proces, poput proteoglikana [...]
Anemija uzrokovana nedostatkom željeza svjetski je javno-zdravstveni problem, a obogaćivanje hrane željezom najisplativija je preventivna strategija. Ispravna kombinacija oblika željezne soli i nosača nutrijenata je iznimno važna, kao i prehrambeni kontekst konzumacije. Preporučuje se kombinacija željeza s pojačivačem njegove bioraspoloživosti i izbjegavanjem interakcije s inhibitorima željeza. Dodaci prehrani koji sadrže željezo dostupni su, bez recepta, [...]
U zadnje vrijeme je sve veća prevalencija celijakije ili intolerancije na gluten. Unosilo mi je nemir da osobe koje nisu niti dijagnosticirale celijakiju ili intoleranciju prema glutenu odluče proglasiti gluten ubojicom i preći na bezglutensku prehranu. Sada malo drugačije promatram situaciju, ali daleko od toga da uživljenici u trendove ne stvaraju iskrivljene predodžbe o mnogočemu [...]
Maca (lat. Lepidium meyenii), poznata i kao peruanski ginseng, jestiva je zeljasta dvogodišnja biljka iz obitelji Brassicaceae koja je podrijetlom iz Južne Amerike gdje raste u visokim planinama Anda u Peruu. Pronađena je na visoravni Meseta de Bombón blizu jezera Junin u kasnim 80-ima. Uzgaja se zbog mesnatog korijena koji se stapa s korom i [...]
Zimi su mnogi, češće nego inače, suočeni s umorom te manjkom energije i motivacije. Kratki dani, niske temperature i manjak sunčevih zraka lako mogu negativno utjecati na raspoloženje. Međutim, ako pripazite na nekoliko stvari i prestanete provoditi toliko vremena na kauču gledajući serije, nadolazeća zima mogla bi proći u veselom raspoloženju bez depresije i iscrpljenosti. [...]
Kako se u moderno doba svake godine povećava broj ljudi koji se bore s problemima pretilosti i dijabetesa, povećava se i broj komplikacija povezanih s navedenim stanjima. Jedna od komplikacija koja je u posljednje vrijeme vrlo učestala i predstavlja velik problem su visoke razine triglicerida u krvi. Što su trigliceridi? Trigliceridi su masti prisutne u [...]
Uz korijen biljke Maca, priroda nam nudi i još poneke namirnice koje mogu blagotvorno djelovati na libido i reproduktivno zdravlje ljudi, a posebice muškaraca. Tribulus (Tribulus terrestris) - bablji zub Tribulus je korov, vrlo čest u mediteranskom dijelu Hrvatske, gdje raste pogotovo na svježe prekopanom tlu. Tribulus je puzajuća biljka, što govori i drugi dio [...]
U tri prethodna bloga istaknuta je važna uloga i važnost konzumacije omega-3 masnih kiselina. Poznate su kao esencijalne masne kiseline jer su važne za očuvanje dobrog zdravlja ljudi. Moraju se unijeti prehranom jer ih naše tijelo nije sposobno sintetizirati. Imaju brojne pozitivne učinke na naš organizam poput protuupalnog djelovanja i učinkovitosti protiv zgrušavanja krvi, snižavanja [...]
Libido ili seksualni nagon odnosi se na spontanost, učestalost i veličinu/jačinu seksualne želje. Na navedeno utječu prije svega naši hormoni i neurotransmiteri, odnosno njihova ravnoteža. Njihova disfunkcija, na primjer uslijed pojave kliničke depresije, može suzbiti i libido, uz neminovno smanjenje kvalitete života koju nosi to ozbiljno mentalno stanje. Kad uporni nedostatak seksualnih maštanja i želja [...]
Mnoge žene tijekom menstruacije obično pate od bolova u trbuhu, bolova u leđima, glavobolja, migrena, umora i opće slabosti. Nekakvo nepisano pravilo je da u prva dva dana obično se javljaju tipični menstrualni grčevi. Međutim ,menstrualni problem nisu isti za svaku ženu, a neki faktori poput pušenja, alkohola, stresa, pretilosti i neuravnotežene prehrane mogu pogoršati [...]
Održavanje zdrave i uravnotežene prehrane u svim je životnim fazama važno, ali kada ste trudni imate još više razloga voditi brigu o svom tijelu kako biste osigurali da se nakon trudnoće rodi zdrava beba. B vitamini, za koje ćete često čuti da su vitamini B kompleksa, osobito su važni aspekti vaše prehrane tijekom trudnoće, posebno [...]
Omega-3 masne kiseline su esencijalne za ljudski organizam i mogu se dobiti samo iz prehrane. Potrebe za njima tijekom trudnoće nisu egzaktno utvrđene, ali vjerojatno prelaze zahtjeve ne-trudničkog stanja. Omega-3 masne kiseline ključne su za neuro-razvoj fetusa i mogu biti važne i za težinu novorođenčeta. Većina trudnica vjerojatno ne dobiva dovoljno omega-3 masnih kiselina jer je [...]
Glukozamin sulfat je kemijski spoj koji prirodno pronalazimo u ljudskom tijelu odnosno dio je tekućine koja obavija zglobove. Osim u ljudskom tijelu, nalazimo ga u prirodi u drugim oblicima. Glukozamin sulfat pronalazimo u dodacima prehrani koji je najčešće izoliran iz ljušture školjaka i nekih gljiva, dok neki dodaci mogu sadržavati i oblike koji su sintetizirani [...]
Inulin je oligosaharid koji pronalazimo u raznim namirnica poput voća, povrća, te u sastavu nekih biljaka. Oligosaharid je ugljikohidrat sastavljen od desetak ugljikohidratnih komponenti. U slučaju inulina je fruktoza ugljikohidrat koja je povezana u lance od desetak fruktoza. Inulin je komponenta koja se ne probavlja kroz probavni trakt već putuje do crijeva gdje služi kao [...]
Mjere svih država svijeta u borbi sa novom COVID-19 bolesti popuštaju, svakog tjedna se otvaraju nove grane gospodarstva, omogućava veća mobilnost stanovništva i ljudi se polako vraćaju starim, ili kako bi epidemiolozi rekli, “novim starim” životnim navikama. Srećom, i dani su sve sunčaniji i duži, što može biti vrlo bitan faktor u jenjavanju ove pandemije. [...]
Pandemija COVID-19 infekcije paralizirala je svijet. Svi se nalazimo ovih tjedana u nekim oblicima karantene i socijalne izolacije, stoga imamo i više vremena za edukaciju i čitanje. Nije na odmet ponoviti osnovne strategije očuvanja našeg zdravlja, pogotovo u ovim izazovnim vremenima. Mnoge teme vezane za imunitet su analizirane u prethodnim blogovima, za vas koji ste ih propustili, linkove možete naći [...]
U proteklom blogu je prodiskutirana je uloga vitamina B2 i B3 u procesima dobivanja energije, ali i ostali vitamini iz ovog kompleksa igraju važne uloge u funkcioniranju čovjeka. Tiamin, B1 Prisutan u mnogim prehrambenim namirnicama, topiv u vodi i lako izlučiv pa nisu poznati problemi s prevelikim količinama ili toksičnosti. Sudjeluje u procesu dobivanja [...]
vitamin D pruža dokazane benefite na zdravlje pluća te funkciju imunosnog sustava koji mogu biti važni i u razvoju, težini i tijeku alergijskih bolesti među koje spadaju i astma, ekcem te alergije na hranu. Kako je svibanj vrhunac sezone za bolesnike sa astmom i alergijama, od 1984. godine u ovom se mjesecu u SAD-u obilježava [...]
Maca je biljka koja je karakteristična za područje Latinske Amerike odnosno raste pretežito u Peruu u visokim predjelima Anda. Maca se na ovim područjima uzgaja tradicionalno već 3000 godina. Najčešće se u prehrani koristi korijen ove biljke. Maca je prema biljnom srodstvu slična brokuli, cvjetači i kelju. Nadzemni dio biljke je pretežito zelen i lisnat [...]
Što su fitonutrijenti? Biljna hrana sadrži na tisuće prirodnih kemikalija. Oni se nazivaju fitonutrijenti ili fitokemikalije. "Fito" u nazivu se odnosi na grčku riječ za biljku. Ti spojevi pomažu u zaštiti biljaka od klica, gljivica, buba i drugih prijetnji. Voće i povrće sadrže fitonutrijente, no pronalazimo ih i u sljedećim namirnicama: cjelovite žitarice orašasti plodovi [...]
Sindrom policističkih jajnika (PolyCystic Ovary Syndrome = PCOS) je stanje u organizmu koje rezultira poremećajem razine hormona u organizmu kao i metaboličkim problemima. Najčešće se dijagnosticira neredovitim menstruacijama ili izostankom menstruacije. Do takvih problema dolazi zbog prisutnosti cista u jajnicima čime dolazi do pretjeranog izlučivanja hormona zvanih androgeni. Androgeni se često nazivaju i “muški” hormoni [...]
Željezo je mineral koji unosimo prehranom u tragovima što znači da nam je potreban u jako malim količinama. Kao svaki mineral, pojavljuje se u prirodi u više oblika. Onaj oblik koji se nalazi u našem organizmu je Fe2+ i njegova najvažnija funkcija je da služi kao kofaktor u hemoglobinu. Hemoglobin je protein u eritrocitima (crvena [...]
Kako vitamini B pomažu u uspostavi hormonalne ravnoteže?
Svi mi u životu doživljavamo osjećaje nervoze, tjeskobe i bojazni. Neki od nas će se čak boriti sa ozbiljnim mentalnim stanjima poput depresije u nekom trenutku svog života. Iako su fluktuirajuće emocije dio ljudskog postojanja, ponekad mogu biti plod jakog utjecaja i onog što se događa u našim tijelima, a ne samo u našem umu.
Hormoni igraju ključnu ulogu u emocionalnom stanju i muškaraca i žena, ali žene imaju veću vjerojatnost pojave ekstremnih i naglih promjena raspoloženja kao rezultata disbalansa hormona, uglavnom zbog mjesečnog ciklusa i promjenjive razine progesterona i estrogena u organizmu.
Neravnoteže u hormonima mogu utjecati na naše fizičko zdravlje, kao i na naše mentalno zdravlje. Hormonski pomaci uzrokovani menstrualnim ciklusom, menopauzom i trudnoćom mogu kod mnogih žena dovesti do razdražljivosti, letargije, i još mnogo drugih emocionalnih stanja. Pad razine testosterona koji se obično javlja kod muškaraca u 50-ima može uzrokovati gubitak kose, debljanje i letargiju. U oba spola, neravnoteža određenih hormona može dovesti do problema sa štitnjačom i dijabetesa.
Dobra vijest je da pravilnom prehranom, vitaminima i načinom života možemo pomoći podržati i regulirati naše hormone, čime umanjimo neke neželjene fizičke i mentalne simptome hormonalne neravnoteže.
Zašto dolazi do neravnoteže hormona?
Promjene hormonske razine prirodno se događaju u određeno vrijeme u našem životu: tijekom puberteta, u trudnoći i tijekom menopauze. Neravnoteže hormona mogu biti uzrokovane neuravnoteženim načinom života, neadekvatnom prehranom, stresom i toksinima iz okoliša. Da bismo spriječili pojavu takvih neravnoteža, važno je razumjeti točne uzroke:
Okolišni čimbenici
Okolina može igrati ulogu u razbijanju naših hormona i uzrokovanju neravnoteže. Na primjer, kemikalija koja se nalazi u plastici poznata kao bisfenol-A (BPA) može poremetiti endokrini sustav (tjelesni sustav kemijskih “poruka”, koji se sastoji od hormona i žlijezda koje ih proizvode i nose u cirkulacijski sustav), što može biti povezano s hormonalnim poremećajima. Smatra se da više od 90% svjetske populacije ima određene količine kemikalije BPA u mokraći. Takve kemikalije mogu se vezati za mjesta hormonskih receptora i poremetiti prirodnu hormonalnu ravnotežu u tijelu – procesi poznati kao endokrini poremećaji.
Pesticidi poput DDT-a (diklordifeniltrikloroetan) također se smatraju uzrokom velikih hormonskih disfunkcija kod ljudi, kao i dioksini, te određena kozmetika i kemikalije za kućanstvo – poput deterdženata. Izloženost okolišnim estrogenima koji se nalaze u kemikalijama, biljkama i okolišu oponaša učinak hormona estrogena, što rezultira neprirodnim hormonskim obrascima.
Hrana koju jedete
Hrana regulira mnoge naše tjelesne funkcije, uključujući transport određenih hormona. Umjereno konzumiranje određene hrane može pomoći tijelu da održi zdravu ravnotežu hormona. Na primjer, šećer je poznat po tome što po konzumaciji luči hormon inzulin – i može dovesti do skokova u vrijednosti hormona inzulina u krvi. Prehrana koja sadrži visoku razinu šećera može uzrokovati porast razine inzulina dok stanice ne razviju rezistenciju. Zbog toga se tijelo više usredotočuje na preradu šećera, a manje na ostale hormone, što rezultira neravnotežom estrogena, progesterona i testosterona.
Ostala hrana također može poremetiti hormonalnu ravnotežu. Kombinacija glutena i šećera, na primjer u bijelom kruhu, može povećati upalne procese u tijelu, stavljajući dodatni stres na rad nadbubrežne žlijezde. To može dovesti do pada proizvodnje estrogena i progesterona, ometati rad nadbubrežne žlijezde i štitnjače što negativno utječe na ravnotežu hormona u organizmu.
Stres
Stres, fizički i psihički, također može utjecati na ravnotežu naših hormona zbog porasta razine kortizola, kada osjetimo da su naši hormoni izvan balansa. U stresnim situacijama naša tijela počinju koristiti progesteron i pretvaraju ga u kortizol.
Tijekom stresnih razdoblja kada se razina kortizola poveća, nadbubrežna žlijezda “krade” vitalne hranjive tvari iz štitnjače kako bi upravljale ovim stresnim stanjem. Ova „krađa kortizola“ može negativno utjecati na funkciju štitnjače – žlijezde koja regulira većinu sustava u tijelu – što potencijalno dovodi do lošeg pamćenja, povećanja tjelesne težine, slabijeg imunološkog sustava i utjecaja na funkciju jajnika.
Lijekovi
Neravnoteža hormona može biti uzrokovana i određenim lijekovima. Hormonski lijekovi, poput anti-bebi pilula, ometaju ženinu normalnu proizvodnju hormona sintetičkom verzijom progesterona i estrogena. Neke kontracepcijske pilule sprječavaju ovulaciju – jajnik ne prima signal za oslobađanje jajašca.
Koji vitamini mogu pomoći u ravnoteži hormona?
Iako se o mnogim hormonskim neravnotežama treba razgovarati s liječnikom, treba reći da i vitamini mogu igrati učinkovitu ulogu u podržavanju i uravnoteživanju zdrave proizvodnje hormona u vašem tijelu. Međutim, važno je posavjetovati se s liječnikom opće prakse ako imate više simptoma ili stanje kojem je potrebna daljnja podrška kako biste potvrdili da bilo koji dodaci prehrani koje uzimate odgovaraju vašim potrebama i ne ometaju funkciju lijeka kojeg možda uzimate.
Ako patite od fizičkih ili mentalnih problema uzrokovanih hormonskom neravnotežom, možda biste trebali razmotriti uzimanje određenih vitamina kako biste podržali svoj zdraviji i uravnoteženiji organizam.
Vitamin niacin (B3) i stres
Niacin je jedan od vitamina B-kompleksa, poznat kao B3. Jedno od njegovih jedinstvenih svojstava je mogućnost da se opustite i kvalitetno odmorite tijekom noćnog sna. Učinak je vidljiv zbog činjenice da B3 opušta mišićno tkivo, dopuštajući da se arterije prošire te se time protok krvi poveća. To dovodi i do smanjenog krvnog tlaka. Pomažući opuštanju i boljem snu niacin je povezan sa značajnim smanjenjem razine stresa, te potencijalne pojave anksioznosti i depresije.
Vitamin piridoksin (B6) i PMS
Vitamin B6 može pomoći ublažiti neke od simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS), poput promjena raspoloženja i razdražljivosti. Studije su dokazale da unošenje oko 100 miligrama B6 dnevno može biti učinkovit način za suzbijanje simptoma PMS-a povezanih sa raspoloženjem i emocijama – pomaže u sinteziranju nekih neurotransmitera koji utječu na te osjećaje.
Vitamin E i menopauza
Za žene u menopauzi, podrška organizmu putem dodatka prehrani koji sadrži vitamin E može pomoći ublažavanju određenih simptoma. Uzimanje vitamina E kao dodatak može pomoći ublažiti ozbiljnost mnogih uobičajenih simptoma menopauze, uključujući nesanicu, vrućicu, noćno znojenje, palpitacije i suhoću vagine. Smatra se da vitamin E smanjuje i stres zahvaljujući svojim prirodnim antioksidacijskim svojstvima.
Navedene znanstvene tvrdnje i istraživanja doprinijela su korištenju navedenih vitamina, stoga je i tvrtka Lifecare essentials u nekolicini proizvoda u svom portfelju uključila spomenuta tri vitamina za podršku zdravlju žena. Sva tri se vitamina nalaze u proizvodu LADY, uz neupitne učinke vitamina B3, B6 i vitamina E u tom se proizvodu nalaze i kolagen i koenzim Q10 koji blagotvorno djeluju na zdravlje kože, kose i noktiju. Oba navedena vitamina iz B kompleksa se nalaze u proizvodu ROSA SPIRIT, prirodnom kompleksu B vitamina dobivenom iz 14 vrsti voća i 5 vrsti povrća. Blagotvorni utjecaj vitamina B3 za kvalitetu našeg sna može se iskusiti u proizvodu BLUE SLEEP, prirodnoj pomoći za kvalitetniji san, uz ekstrakte matičnjaka i hmelja. Izvrsna solucija za trudnice i dojilje, veganski certifikat garantira prirodno porijeklo svih sastojaka.
Related Posts
Povezanost vitamina D i funkcije imunosnog sustava
Tribulus Terrestris
Sve što trebate znati o Omega-3 nezasićenim masnim kiselinama
Utječu li vitamini B kompleksa na apetit?
Buduće majke? Na sljedeće stvari trebate pripaziti
B!TONIC MAN – indikacije i pozicioniranje proizvoda
Znate li kako održati jetru zdravom?
Jesu li detox dijete zaista djelotvorne?
Zašto je kolagen bitan kod zdravlja kostiju?
Nedostaje li vam željeza u organizmu? Evo zašto nam je potreban
Celijakija
Maca – super-namirnica iz planina Anda
Kako pobijediti umor i isrpljenost tijekom zimskih mjeseci
Kako smanjiti broj triglicerida u krvi?
Namirnice koje pozitivno utječu na libido i reproduktivno zdravlje muškaraca
Prednosti Omega-3 masnih kiselina dobivenih iz ulja algi
LIBIDO I SPOLNA FUNKCIJA
Kako ublažiti bolne menstruacije?
Uloga vitamina B kompleksa tijekom trudnoće
Unos Omega-3 masnih kiselina tijekom trudnoće
Glukozamin
Inulin
Uloga vitamina D u tretmanu virusnih oboljenja (poput COVID-19 bolesti)
Važnost sna za zdravlje i funkciju imunosnog sustava
Vitamini B kompleksa – uloga i djelovanje
ASTMA I ALERGIJSKE BOLESTI – ULOGE I VAŽNOSTI VITAMINA D
Maca prah
Znate li što su fitonutrijenti?
Sindrom policističkih jajnika
Željezo